in DSP2017

KiedySerial – koncept aplikacji #dsp2017

W praktyce dopiero zaczynam swoją przygodę z C#. Przeczytałem kilka kursów, przerobiłem dziesiątki tutoriali, ale do tej pory nie zrealizowałem jeszcze żadnego projektu w C# od początku do końca. Dlatego postanowiłem wziąć udział w Daj Się Poznać 2017. Od kilku miesięcy śledzę aktywność Macieja Aniserowicza (a od pewnego czasu również coraz szerszego grona dotnetowców) i jego optymizm, zaangażowanie w realizację tego konkursu, a także niedawno rozpoczęty vlog zdecydowanie przekonały mnie, że warto spróbować swoich sił.

Projekt, który chciałbym zrealizować przez najbliższe trzy miesiące jest relatywnie prosty, a dodatkowo poczułem, że taka aplikacja przydałaby mi się w codziennym życiu. KiedySerial ma być cross-platformową aplikacją mobilną napisaną w Xamarin.Forms powiadamiającą użytkownika o zbliżającym się odcinku ulubionego serialu.

Przez realizację tego projektu chciałbym wreszcie wykorzystać te wszystkie techniki, które widziałem w tutorialach, dotychczas przeczytanych (albo zaczętych) książkach, nauczyć się nowych, ale też dodać fajny punkt do swojego portfolio. Dodatkowo chciałbym spróbować napisać tę aplikację wykorzystując tzw. dobre praktyki oraz (na tyle, na ile będę umiał) pisząc na bieżąco testy jednostkowe.

Pod względem technicznym chciałbym wykorzystać w projekcie API TMDb przez bibliotekę TMDbLib do pobierania informacji o serialach. Myślę, że będzie również konieczna jakaś prosta baza danych np. SQLite. Aplikacja z założenia ma być cross-platformowa, ale niestety nie posiadam Maca, a ostatnio miałem problemy ze wdrożeniem czegokolwiek na UWP (postaram się to naprawić i wypuścić również wersję na UWP). Design chciałbym utrzymać w natywnym stylu danego systemu z kilkoma wodotryskami w formie jakichś animacji (choć na razie z tego co widzę temat ten jest skomplikowany w Xamarin.Forms). Pierwszy szkic interfejsu, wykonany kilkanaście dni temu, wygląda tak:

Ciągle jeszcze myślę, że ogrom rzeczy, które muszę ogarnąć zanim w ogóle zacznę pisać coś, co działa, spowoduje, że tak naprawdę dopiero za 2-3 miesiące będę mógł pokazać jakikolwiek proof of concept. Na razie jednak się nie poddaję i dzisiaj wykonałem pierwsze commity z najpierw pustym projektem, a potem szablonem nawigacji aplikacji. Sporo problemu przysporzyło mi poprawne użycie Master-Detail Page – najpierw z powodu literówki w kodzie, a potem przez problemy z androidowym projektem i Visual Studio. Można mnie śledzić na githubie, choć pewnie większość swoich pomyłek i ślepych uliczek zostawię na lokalnym repo 😉

Na razie zaczynamy od czegoś takiego: